poniedziałek, 29 czerwca 2015

Seksuolog a sprawa męska.


          Dokładnie nie wiadomo czy mężczyźni są z Marsa. Faktem jest tylko to że są. Jest też oczywiste jakich zachowań się od nich oczekuje oraz co oznacza męskość. Oczekiwania są coraz konkretniej sprecyzowane i nie do końca wiadomo przez kogo? Samych mężczyzn czy też przez ich kobiety. Wzorców męskości dostarcza również świat filmów (czasami także - delikatnie mówiąc - erotycznych) ze szczegółami definiujący cechy "prawdziwego mężczyzny". Czasy egocentryzmu męskiego skończyły się i to raczej bezpowrotnie. 
          Tak więc faceci stają twarzą w twarz z konkretnymi wyzwaniami. Zdobycia środków materialnych na założenie i utrzymanie rodziny. Na sprowadzenie na świat potomstwa oraz odpowiedniego nim pokierowania. W dzisiejszych realiach wiąże się to z pracą "ponad siły" doprowadzając do przemęczenia, niedospania, zestresowania i wyczerpania rezerw organizmu. To jeszcze nie wszystko. Nasi supermeni muszą przecież wykazać się męskością równą sprawności Don Juana, Casanovy czy też Bonda - Jamesa Bonda. I tu pojawiają się kłopoty. Nadwyrężone organizmy nie zawsze stają na wysokości zadania. Usterki są rozmaite. Jak w samochodach. Przedwczesny zapłon, spadek mocy silnika, nie wchodzenie na obroty, zadławienie i zgaśnięcie silnika w trakcie jazdy czy też nie dotarcie do mety z innych powodów. Zdarza się też nie rzadko, że pojazd w ogóle nie daje się uruchomić. Przyczyny defektów częściowo wymieniłem we wstępie. Dołóżmy do tego zmasowany atak antyandrogenowy ze strony środowiska. Wszechobecne ftalany, bisfenole, pestycydy, doustne środki antykoncepcyjne, fitoestrogeny ze stojącą na czele soją i przewaga węglowodanów w diecie. Część problemów powodują - na własne życzenie - alkohol, nikotyna, odżywki (suple), dopalacze oraz niewłaściwa eksploatacja połączona z brakiem odpowiedniej obsługi technicznej.
          Wystarczy? Słonia by powaliło. Ani słowem nie wspomniałem jeszcze o chorobach mających wpływ na sprawność mężczyzny. Może dlatego, że w razie wystąpienie problemów zajmie się tym właściwy specjalista urolog, seksuolog. Sposób w jaki traktujemy swój organizm zależy jednak od nas samych a jest to niesłychanie ważny element. Nie lekceważmy więc tych faktów aby w ostatecznym rozrachunku nie padło pytanie: Czy mężczyźni są światu potrzebni?