piątek, 15 maja 2015

Operować, albo nie operować. - Stulejka u dojrzałego mężczyzny.


          Stulejka u dorosłego? W kwiecie wieku? Przecież to jest problem dziecięcy. Czy to możliwe? A tak, możliwe. I nie są to wcale odosobnione przypadki. Z jakiego powodu? Powodów może być wiele. Chociażby stulejka, która przetrwała wszystkie koleje losu i towarzyszy mężczyźnie od poczęcia. W całym tym okresie nie dokuczyła zbyt mocno, nie przeszkadzała w czynnościach takich czy innych. W związku z tym nie występowały poważne przesłanki więc operacja nie była wykonana.
          A co jeżeli obecnie pojawiły się zaburzenia funkcji narządu? Chociażby w postaci niemożności utrzymania higieny lub zaburzeń we współżyciu? W takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z pomocy lekarskiej. Nie przesądzamy na tym etapie jakiego postępowania nasz problem będzie wymagał. Żyjemy w sposób w jaki żyjemy i raczej nie ma to nic wspólnego z dbałością o nasz organizm. Z wiekiem spada odporność na zakażenia oraz wydolność wszystkich układów. Istnieje większe ryzyko infekcji i chorób. Pojawiają się tzw choroby metaboliczne z cukrzycą na czele. Dużo podróżujemy, korzystamy ze SPA, basenów i oczywiście publicznych toalet. Kochamy się kochać! Problemy zdrowotne dotyczące narządu płciowego zdarzają często. Należy przy tym podkreślić, że nie leczone lub źle leczone stany zapalne napletka są tego najoczywistszym powodem. Stulejka pojawia się także i to często bez wyraźnej przyczyny. I nie ma znaczenia fakt, że do tej pory byliśmy zdrowi. W ostatecznym rozrachunku skóra napletka staje się twarda, sztywna, niepodatna, zbielała. I coraz bardziej zwęża się kanał napletka. Ale to jeszcze nie wszystko. Proces chorobowy dotyczy także tkanek ukrytych pod napletkiem i doprowadza do uszkodzenia żołędzi oraz ujścia cewki moczowej. Pozostawienie sprawy własnemu losowi może w dłuższym okresie doprowadzić do powstania i rozwoju nowotworu tej okolicy. Stulejka może być też źródłem niebezpiecznych infekcji całego układu moczowego.
          A więc odpowiedź na postawione pytanie brzmi: OPEROWAĆ! Nawet w zaawansowanym wieku. Leczenie operacyjne nie jest złem koniecznym. Jest skuteczną metodą na przywrócenie zdrowia, funkcji narządu oraz na zapobieżenie możliwym powikłaniom choroby. A na zakończenie lecz wcale nie na marginesie - części z wykonywanych zabiegów plastyki napletka lub obrzezania można by uniknąć gdyby pacjent zgłosił się do urologa wraz z pierwszymi, niepokojącymi objawami.