środa, 15 kwietnia 2015

Wazektomia - O czym warto wiedzieć i pamiętać.


          Jak już wiecie z poprzedniego tekstu o wazektomii nie jest to metoda antykoncepcji idealna dla wszystkich mężczyzn. A jeżeli zapadła już odpowiedzialna decyzja o poddaniu się tej procedurze, zróbmy wszystko aby tej decyzji nie żałować. Każdy zabieg operacyjny niesie ze sobą pewną pulę możliwych, a czasem nawet obligatoryjnych skutków niepożądanych czy też powikłań. Wazektomia jak się domyślacie, oczywiście do wyjątków nie należy.
           Przed poddaniem się jakiejkolwiek operacji w trybie planowym należy pamiętać, że powikłanie w postaci wszczepiennego zapalenia wątroby typu "B" możemy zafundować sobie niejako na "własne życzenie". Obecne wysokie standardy medyczne dotyczące sterylizacji narzędzi chirurgicznych w olbrzymim procencie przypadków wyeliminowały to powikłanie. Niestety do setki jeszcze troszkę brakuje. Dlaczego więc nie wykonać szczepień ochronnych? Wystarczy przyjąć dwa szczepienia aby po 6 tygodniach od podania pierwszej dawki leku można było zabieg wykonać bezpiecznej. Decyzja pozostaje po stronie pacjenta; odpowiedzialność również. Przed każdym zabiegiem "planowym" mamy też czas na ustalenie możliwych zagrożeń wynikających z ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W tym celu wykonujemy tak zwane dodatkowe badania laboratoryjne. I należy wykonać je w pełnym, szerokim zakresie. INR i APTT nie wystarczą! Dlaczego nie wykonać badania usg narządów moszny? Badanie dostarcza nieocenionych informacji na temat anatomii i morfologii jader, najądrzy oraz powrózków nasiennych. Poza możliwością wykrycia stanów chorobowych uniemożliwiających wykonanie wazektomii utrwalamy stan narządów moszny przed wykonaniem zabiegu. Ta wiedza jest moim zdaniem niezbędna zwłaszcza w razie pojawienia się skutków niepożądanych. Badanie sonograficzne wykonane po fakcie dostarcza lekarzowi, do którego udacie się po pomoc, o wiele więcej cennych informacji jeżeli ma on możliwość skonfrontowania go z badaniem sprzed zabiegu. Dlaczego nie zabezpieczyć się przed możliwymi zagrożeniami wynikającymi z posiadania treści pokarmowej w żołądku? Zagrożenie jest bardzo realne niezależnie od rodzaju zabiegu i sposobu znieczulenia. Wystarczy powstrzymać głód i pragnienie przez kilka godzin przed operacją.
          Rozważania powyższe dotyczą jedynie "wkładu własnego" czyli zależą od rozsądku i świadomości pacjenta. Jednak rzetelne przekazanie ważnych informacji leży po stronie lekarza, w tym wypadku urologa. Nie oszukujmy się - całej, niezbędnej wiedzy z sieci nie uzyskamy, nawet jeżeli ta wiedza tam się znajduje. Pamiętajmy również, że w medycynie poza wiedzą niezwykle ważne jest też doświadczenie.