środa, 1 października 2014

Panie doktorze, czy to będzie operacja, czy zabieg?


            Pytanie to pada bardzo często w zaciszu gabinetu urologicznego. Pacjenci próbują w ten sposób ustalić, na jakie ryzyko będą narażeni podczas leczenia inwazyjnego. Oczywiście zakładamy, że zostały już wyczerpane możliwości leczenia zachowawczego lub leczenie "operacyjne" nie ma alternatywy. Albo procedura chirurgiczna jest najlepszą drogą do skutecznego rozwiązania naszego problemu zdrowotnego.
          Pytanie dobre, gorzej z odpowiedzią. Równie łatwo będzie odpowiedzieć na pytanie w łapy którego kotka z powyższej fotografii chcielibyśmy się dostać. I nie chodzi tu wyłącznie o problem semantyczny. Przyjęło się bowiem słowem "zabieg" określać leczenie operacyjne o mniejszym zakresie nie obarczone możliwością powikłań, co jest sporym nieporozumieniem. Może to bowiem prowadzić do zlekceważenia procedury przygotowawczej przed leczeniem operacyjnym. Prawda jest taka, że bardzo poważne powikłania zdarzają się również w trakcie zabiegów operacyjnych mniejszego kalibru. A przecież zarówno pacjentom jak i chirurgom zależy na uzyskaniu jak najlepszych wyników leczenia oraz na uniknięciu ewentualnych powikłań. 
          Przygotowanie do każdego leczenia inwazyjnego należy traktować niezwykle poważnie. Zakres niezbędnych badań laboratoryjnych do operacji stulejki czy też wazektomii nie różni się właściwie od zakresu badań wymaganych do operacji prostaty czy też nerki. Ścisłe przestrzeganie zaleceń przedoperacyjnych jak też udzielenie szczegółowych i dokładnych odpowiedzi na pytania lekarza dotyczące stanu naszego zdrowia, przyjmowanych leków oraz informacji o poprzednim leczeniu pozwoli zminimalizować możliwość wystąpienia powikłań czy wręcz błędów w trakcie leczenia. A na pytanie "zabieg to czy operacja" otrzymamy szczegółowe informacje o trapiącym nas schorzeniu, proponowanym leczeniu operacyjnym, możliwych technikach lub wariantach operacji, oczekiwanych korzyściach zdrowotnych, możliwych powikłaniach, częstości ich występowania, spodziewanych efektach kosmetycznych oraz o sposobie właściwego postępowania w okresie przedoperacyjnym.
                 Macie pytania? Chętnie odpowiem.