czwartek, 16 października 2014

Czy wielkość ma znaczenie? - Testosteron.


          Oczywiście, że tak. Patrząc na powyższe zdjęcie raczej nie wątpimy, iż widoczni na nim dżentelmeni mają dość wysoki poziom testosteronu w surowicy krwi. Jeżeli jest to aż tak oczywiste to czy i nasze zachowanie jest uzależnione od ilości hormonu męskiego i czy lepiej jest mieć go mniej czy więcej. Jeżeli nasze zachowanie jest drastycznie różne od zaprezentowanego powyżej należałoby sprawdzić czy gonady produkują odpowiednią ilość tego hormonu. Problem ten dotyka głównie dojrzałych mężczyzn lecz nie omija także młodzieńców. 
         Objawami niedoboru testosteronu może być pogorszenie komfortu i jakości życia a także osłabienie możliwości seksualnych czy też intelektualnych. Zmęczenie, drażliwość, brak odporności na stress, podsypianie po powrocie z pracy, spadek libido, nadmierna potliwość, spadek siły mięśniowej oraz kondycji fizycznej, zaburzenia erekcji, niezdolność do dłuższej koncentracji mogą być wynikiem niskiego poziomu testosteronu w surowicy krwi mężczyzny. Często mamy do czynienia z tzw. "zespołem metabolicznym" w którym niski poziom testosteronu kojarzy się z nadciśnieniem, hyperglikemią, hypercholesterolemią oraz otyłością brzuszną. Jak to z zespołami bywa składowe te wzajemnie na siebie oddziałują i leczenie nie bywa proste, ale jest możliwe i konieczne. Podwyższając farmakologicznie do właściewego poziomu stężenie testosteronu uzyskujemy dobre rezultaty lub wręcz ustąpienie przytoczonych zaburzeń.
         Nie tłumaczmy więc sobie braku zainteresowań seksualnych upływem czasu lub nadmiarem obowiązków. Jeżeli zauważymy występowanie objawów wyszczególnionych powyżej zasięgnijmy śmiało informacji u specjalisty urologa zajmującego się tą problematyką.